Haber

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman’dan Irak’a destek mesajları

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman, Irak’ın egemenliğini ve güvenliğini desteklemeye devam ettiklerini açıkladı.

Üç ülkenin dışişleri bakanları, Ürdün’de ikincisi düzenlenen “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”nda konuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, ülkesinin istikrarını ve egemenliğini savunmada Irak’ın yanında olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’ın Irak’ın kalkınma çabalarını desteklediğini vurgulayan Bin Ferhan, Bağdat’a yönelik “her türlü saldırganlığı” reddettiklerini ifade etti.

Bin Ferhan, Suudi Arabistan’ın Irak’ın kalkınması ve refahı için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Bahreyn, Irak ile işbirliğini güçlendirmeye istekli

Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif al-Zeyani yaptığı konuşmada, “Irak’ın güvenliği, Körfez ve Arap güvenliğinin ayrılmaz bir parçasıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Bahreyn’in Irak’ın güvenliği için işbirliğini ve uluslararası iş birliğini güçlendirmeye istekli olduğunu söyleyen Zeyani, Irak’ın istikrarını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyarak bölgesel ve uluslararası arenadaki önemli rolünü yeniden kazanmasını diledi.

Umman, Irak hükümetinin destekçisi

Umman Dışişleri Bakanı Badr al-Busaidi, bölge ve dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklar karşısında ülkeler arasındaki işbirliğinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Busaidi, Umman’ın Irak halkının hedeflerine ulaşması için Irak hükümetinin destekçisi olduğunu söyledi.

İran: Dayanışma acil bir gerekliliktir

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ise konferansta yaptığı konuşmada Irak ve komşu ülkeleri diyalog ve işbirliğine davet etti.

Abdullahiyan, bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanmasının değerine vurgu yaparak, “Bölge ülkeleri arasında diyalog ve işbirliği bir seçenek değil, acil bir gerekliliktir.” dedi.

Abdullahiyan, Tahran’ın politikasının “savaştan kaçınmaya ve güvenlik ve istikrarı korumaya dayandığını” da sözlerine ekledi.

Nükleer anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulunan İranlı Bakan, “İran’ın açıkladığı kırmızı çizgi ve metinlere Batılı ülkeler uymak zorundadır” kuralıyla müzakereleri tamamlamaya ve sonuçlandırmaya hazır olduklarını ifade etti.

“Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”, Irak’ta bir güvenlik, istikrar ve refah ortamı yaratılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Ürdün’de ikincisi düzenlenen konferansa ev sahibi ülke dışında Irak, Türkiye, Fransa, Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Bahreyn ve İran da katılıyor.

İlk konferans Ağustos 2021’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu